Jak poruszać się po Splicie – ruch miejski, komunikacja, parkingi

  • Wakacje
  • Blog
  • Jak poruszać się po Splicie – ruch miejski, komunikacja, parkingi

Planując wakacje w dużym mieście, musimy rozważyć to, jak będziemy się po nim przemieszczać. Kluczową kwestią jest tutaj dobra lokalizacja naszego noclegu. Najlepiej, jeśli uda nam się znaleźć zakwaterowanie blisko centrum. Wtedy nawet jeśli nie będziemy mieli samochodu, będziemy w stanie poruszać się pieszo lub z łatwością dojdziemy do pobliskiego przystanku autobusowego. Jeśli wybieramy się na wakacje samochodem, to odległość miejsca pobytu od plaży czy centrum nie stanowi problemu. Wtedy pojawia się jednak zmora kierowców – gdzie zaparkować?

Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się więcej o komunikacji w mieście i poznaj najlepsze parkingi w mieście, jak Split City Parking.

O mieście

Split to duże, liczące prawie 170 tysięcy mieszkańców miasto. Położone jest w Dalmacji i jest drugim co do ilości mieszkańców największym miastem Chorwacji. Split głównie znany jest dzięki słynnemu Pałacowi Dioklecjana, który stanowi jego największą atrakcję turystyczną. Oprócz tego, że jest historycznym i malowniczym miastem, słynie głównie z największego w kraju portu pasażerskiego. Ze Splitu popłyniemy na większość chorwackich wysp, ale też do Włoch czy innych miast na wybrzeżu Chorwacji.


Każdego roku do portu przyjeżdżają miliony ludzi, którzy chcą przeprawić się przez morze do swojego celu. Właśnie dlatego w sezonie letnim miasto staje się bardzo zatłoczone, a ruch miejski paraliżuje się.

Samochodem po Splicie

Poruszanie się pojazdem po mieście nie jest łatwe, mimo, że miasto jest dobrze oznakowane, a większość turystów i mieszkańców przestrzega prawa drogowego. Narażeni jesteśmy jednak często na stanie w korkach, zwłaszcza w godzinach szczytu i na brak miejsc parkingowych. W okolicach promenady i starówki jest zakaz poruszania się pojazdów, warto mieć to na uwadze, wybierając się zwiedzać stare miasto. Samochód można zostawić wtedy na jednym z miejskich parkingów:

  • Parking przy ulicy Vukovarskiej,

  • Parking przy ulicy Plinarska,

  • Parking przy ulicy Bijankinijeva.

Parking w garażu

W mieście znajduje się kilka krytych parkingów tzw. garaży, które są alternatywą dla zwykłych przydrożnych parkingów. Kosztują trochę więcej, ale są strzeżone i mamy pewność, że nasz samochód jest bezpieczny.

Komunikacja miejska

Split ma bardzo dobrze rozwiniętą sieć komunikacji miejskiej. Niejednokrotnie okazuje się, że jest to najszybszy i najwygodniejszy sposób na przemieszczanie się po mieście. Autobusy są nowoczesne, a wiele z nich jest też klimatyzowanych. Po mieście poruszają się autobusy linii od 1 do 35, 39 oraz 40. Mamy możliwość przemieszczania się też autobusami między pobliskimi miastami. Koszt jednorazowego przejazdu to 11kun.

Taksówki i popularni przewoźnicy

W mieście nie brakuje też taksówkarzy. Bez problemu możemy zadzwonić po taksówkę, która odbierze nas praktycznie z każdego miejsca i dowiezie do celu. Oprócz klasycznych taksówek w mieście kursują też popularni przewoźnicy jak Uber czy Bolt. Jest to bardzo wygodna opcja, ponieważ nie musisz dogadywać się z kierowcą w obcym języku. Wystarczy, że pobierzesz aplikację, zaznaczysz miejsce docelowe i zapłacisz, a kierowca przyjedzie po Ciebie.

Podsumowanie

Jak widzisz, miasto oferuje Ci wiele możliwość w zakresie transportu i poruszania się po centrum. Wybierając się na wakacje do Splitu, nie musisz martwić się o infrastrukturę komunikacyjną.

Dodano: 2022-12-19 10:59:00

Komentarze (0)
Dodaj komentarz