Gdański port bije kolejne turystyczne rekordy

Jak poinformował kilka dni temu serwis dziennika Rzeczpospolita, w Gdańsku mogą otwierać szampany. Powodem dla hucznego strzelania korkami mają być nadzwyczaj dobre wyniki w turystyce. Choć do końca 2017 roku pozostały przecież ponad 3 miesiące, to już teraz udało się pobić najlepszy roczny wynik w rocznej liczbie zawinięć dużych statków wycieczkowych do portu.

Chodzi o naprawdę duże jednostki, takie jak podane w roli przykładu statki należące do armatora Viking Ocean Cruises z Norwegii, liczące bagatela 230 metrów długości i masie niemal 50 tysięcy ton. Do tej pory Gdańsk przyjmował średnio 30-35 takich statków w ciągu całego roku. Najlepszy wynik to 40 wycieczkowców w 2009 roku. Jednak jak powiedziała w rozmowie z rp.pl rzeczniczka Portu Gdańsk Agata Kupracz, już pod koniec sierpnia przy Westerplatte zacumowało ok. 60 tego rodzaju jednostek.

Dokładne dane mamy poznać po 29 grudnia, kiedy to do portu ma zawinąć ostatni z potwierdzonych statków turystycznych. Według szacunków zarządców nabrzeża pasażerskiego, drogą morską do Gdańska może w tym roku przybyć nawet 30 000 osób. Zgodnie ze słowami Kupracz, na tak duży wzrost liczby turystów z pewnością ma wpływ fakt, że miasto coraz częściej staje się jednym z przystanków na trasie długich rejsów po Europie. Wycieczkowce zatrzymują się w Gdańsku na kilka bądź kilkanaście godzin, a w tym czasie pasażerowie schodzący na ląd wybierają się na zwiedzanie. Podobno największą popularnością wśród morskich turystów cieszą się stare miasto, Europejskie Centrum Solidarności, Muzeum II Wojny Światowej oraz wycieczki poza Gdańsk - najczęściej do Muzeum Stutthof albo na zamek krzyżacki w Malborku.

Turyści ze statków wycieczkowych mają swój udział w widocznym wzroście ogólnej liczby podróżnych, którzy przyjeżdżają/przypływają/przylatują do stolicy Pomorza w celach wypoczynkowych. Według danych Gdańskiej Organizacji Turystycznej, w 2015 roku było to 1 988 000 osób, w kolejnym roku już 2 miliony (w tym 769 tysięcy w sezonie wakacyjnym),a rok 2017 zapowiada się na jeszcze lepszy. GOT nie omieszka przy okazji podkreślać, że Gdańsk zbiera bardzo wysokie noty od turystów w rozmaitych kategoriach (atmosfera, oferta kulturalna, rozrywki etc.),uzyskując średnie na poziomie 4,2-4,5 w pięciostopniowej skali.

Dodano: 2017-09-15 15:27:00

Komentarze (2)
Anonim
18.09.2017 09:53

Rekordy rekordami, ale ta liczba 30 000 turystów schodzących do Gdańska ze statków wycieczkowych w ciągu roku przy łącznie ponad 2 milionach podróżnych to jakiś mikry ułamek... konkretnie to w granicach 1,5%. Nie wiem, może z opłat portowych zysk jest znaczący, ale w opinii totalnego laika i ignoranta ci turyści z wycieczkowców raczej nie zrobią naprawdę odczuwalnej różnicy dla miasta i jego mieszkańców.

Anonim
12.07.2019 08:26

No to ciekawe jaki będzie turystyczny rekord Gdańska w roku 2019 ;) skoro z roku na rok coraz więcej i więcej ludków w porcie.

Dodaj komentarz