Podróż do Islandii – jak wybrać ochronę ubezpieczeniową?

 • Wakacje
 • Blog
 • Podróż do Islandii – jak wybrać ochronę ubezpieczeniową?

Czy w Islandii obowiązuje karta EKUZ? 

Chociaż Islandia nie jest członkiem Unii Europejskiej, to działa tam Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dokument ten można uzyskać wyłącznie, będąc ubezpieczonym w polskim NFZ. EKUZ umożliwia korzystanie z publicznych placówek służby zdrowia na takich samych zasadach, jakie dotyczą obywateli Islandii. Warto jednak wiedzieć, że nie pokrywa wszystkich świadczeń medycznych – zapewnia wsparcie tylko w sytuacjach wymagających pilnej interwencji medycznej (takich, w których naszemu zdrowiu i życiu zagraża bezpośrednie niebezpieczeństwo). 

Jak działa EKUZ w Islandii? 

Istnieją powody, dla których EKUZ będzie jednym z najważniejszych dokumentów, które zapewnią podstawową pomoc medyczną w obliczu nieoczekiwanych zdarzeń, takich jak nagłe zachorowanie czy poważny wypadek. Dzięki niemu w Islandii uzyskamy dostęp do podstawowej, publicznej opieki medycznej, ale pod warunkiem, że zagraniczna placówka ma podpisaną umowę z lokalną kasą chorych. W ramach tego ubezpieczenia możemy również liczyć na częściową rekompensatę kosztów związanych z realizacją recept wypisanych przez lekarza.

Należy jednak pamiętać, że EKUZ nie pokrywa wszystkich kosztów leczenia. Przykładowe świadczenia, za które trzeba będzie zapłacić na terytorium Islandii to: 

 • Udział własny w niektórych usługach (w przypadku częściowych refundacji);
 • Leczenie stomatologiczne (poza nagłymi przypadkami);
 • Transport medyczny do Polski;
 • Ratownictwo górskie;
 • Leczenie specjalistyczne i planowane;
 • Koszty akcji poszukiwawczo-ratunkowej;
 • Rehabilitacja.

Dodatkowo karta EKUZ nie obejmuje:

 • Kosztów ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW);
 • Kosztów ubezpieczenia bagażu;
 • Kosztów odwołania lub przerwania podróży;
 • Assistance. 

Islandia – EKUZ czy ubezpieczenie turystyczne?  

Analizując przedstawione w powyższym fragmencie tekstu informacje, należy wywnioskować, że wyjazd do Islandii z samą kartą EKUZ wiąże się z dużym ryzykiem finansowym. Dlatego też zdecydowanie zaleca się wykupienie dodatkowego ubezpieczenia turystycznego, które zapewni szerszy zakres ochrony podczas pobytu w tym kraju. Ponadto prywatna polisa chroni nie tylko w kwestii pomocy medycznej. Może zapewnić nam wsparcie finansowe towarzystwa w wielu innych sytuacjach, takich jak np. zgubienie bagażu, transport do kraju, czy opieka nad dziećmi i zwierzętami podczas naszej niedyspozycji. 

Więcej informacji o tym, kiedy chroni karta EKUZ, a kiedy ubezpieczenie podróżne znajdziesz w artykule: https://cuk.pl/porady/czy-potrzebuje-ubezpieczenia-skoro-mam-ekuz

Co powinno obejmować ubezpieczenie do Islandii? 

Koszty leczenia na Islandii zaliczają się do najwyższych w Europie, a EKUZ zapewnia wyłącznie pomoc w nagłych i wyjątkowo poważnych przypadkach zagrażających życiu i zdrowiu. Zwykła wizyta u lekarza pierwszego kontaktu może skutkować sporymi wydatkami, a poważne zachorowanie bez polisy turystycznej zrujnuje nasz wycieczkowy budżet. Właśnie dlatego koszty leczenia będą najważniejszym elementem ubezpieczenia do Islandii. Podsumujmy zatem najważniejsze składniki naszej polisy: 

 1. Koszty leczenia – z sumą gwarancyjną minimum 500 000 zł (lub więcej). Ubezpieczenie powinno obejmować koszty: leczenia szpitalnego i ambulatoryjnego, specjalistycznego (również w placówkach prywatnych),badań diagnostycznych i laboratoryjnych, transportu medycznego do Polski, akcji ratunkowych i poszukiwawczych. 
 2. NNW – ochrona na wypadek: trwałego uszczerbku na zdrowiu, inwalidztwa, śmierci w wyniku nieszczęśliwego wypadku. Ubezpieczenie może obejmować też zwrot kosztów za pobyt w szpitalu, prywatne konsultacje lekarskie oraz rehabilitację. 
 3. OC w życiu prywatnym – odpowiedzialność cywilna za szkody wyrządzone osobom trzecim. Polisa zapewnia ochronę, jeśli nieumyślnie spowodujesz szkodę na zdrowiu innej osoby lub uszkodzisz jej mienie.
 4. Ubezpieczenie bagażu – z sumą gwarancyjną odpowiadającą jego realnej wartości. Ochrona ta powinna obejmować zgubienie, kradzież lub uszkodzenie należących do Ciebie rzeczy. 
 5. Assistance – ubezpieczenie może zapewniać np. pomoc tłumacza lub prawnika za granicą, organizację leczenia lub transportu do Polski, a także opiekę nad dziećmi i zwierzętami. 

O czym warto pamiętać przy wyborze ubezpieczenia? 

Wybierając ubezpieczenie turystyczne do Islandii, ważne jest, aby dokładnie sprawdzić zakres ochrony i sumy gwarancyjne. Należy zwrócić uwagę na wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela zawarte w OWU. Możliwe jest również wykupienie rozszerzeń dopasowanych do indywidualnych potrzeb, np. o choroby przewlekłe czy sporty wysokiego ryzyka. Jeśli natomiast nabędziesz klauzulę alkoholową, zyskasz ochronę w przypadku szkód, do których dojdzie po spożyciu alkoholu. Koniecznie upewnij się, jakich dokładnie rozszerzeń potrzebujesz podczas swojej podróży! 

Pamiętaj, że wraz z szerszym zakresem i wyższymi sumami gwarancyjnymi wysokość składki może wzrosnąć, ale nie zawsze najtańsze ubezpieczenie turystyczne jest najlepszym wyborem! Rozsądniej będzie wybrać droższą polisę z szerszym zakresem ochrony, która zapewni Ci realne bezpieczeństwo i komfort podczas wymarzonej podróży do Islandii! 

Gdzie kupić dobre ubezpieczenie do Islandii? 

Planujesz urlop na Islandii? Przed planowaną podróżą upewnij się, czy masz kartę EKUZ i czy znalazłeś odpowiednie ubezpieczenie turystyczne, które znacznie rozszerzy Twoją ochronę podczas wyjazdu. W tym celu skorzystaj z nowoczesnej porównywarki polis od multiagencji CUK: https://cuk.pl/kalkulator-ubezpieczen-turystycznych

Dzięki prostej i szybkiej kalkulacji na stronie dowiesz się, ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do Islandii z wybranym zakresem, porównasz najlepsze propozycje od wiodących towarzystw i kupisz polisę zdalnie w kilka minut! Skorzystaj z podanego wyżej linku i ciesz się dostępem do bogatej oferty ubezpieczeń dopasowanych do Twoich potrzeb!

Dodano: 2024-04-05 11:32:00

Komentarze (0)
Dodaj komentarz