Poznaj niezwykłe Karkonosze - w Polsce i Czechach

Karkonosze to najwyższe pasmo górskie przepięknych gór Sudetów. Ich najwyższym szczytem jest Śnieżka. Karkonosze tylko w około trzydziestu procentach znajdują się po stronie polskiej natomiast większą część Karkonoszy to teren Czech. Jeżeli chcemy je naprawdę dobrze poznać, warto wybrać się także na wycieczkę po terenach naszych sąsiadów. Najłatwiej zrobisz to podróżując samochodem. Zanim jednak wyruszysz w podróż do Czech, zadbaj o opłaty związane z podróżą i pamiętaj by kupić winiety online, aby uniknąć niepotrzebnych problemów.

O tym pamiętaj jadąc samochodem do Czech

Poza winietą, musisz pamiętać, że nasi sąsiedzi bardzo rygorystycznie podchodzą do przepisów drogowych. Akceptowalna różnica prędkości, w stosunku do znaków to tylko 3km/h! Poza tym, samochód powinien być wyposażony w koło zapasowe, apteczkę, kamizelkę odblaskową i zapasowe żarówki. Dodatkowo tak jak w Polsce - ważna gaśnica, ubezpieczenie OC. 

Kierowca powinien mieć oczywiście także prawo jazdy, a pozostali pasażerowie (także dzieci) dowody osobiste.

Ciekawe miejsca w Polskich Karkonoszach

Karkonosze zarówno po stronie polskiej, jak i czeskiej posiadają wiele ciekawych i magicznych miejsc, które warto odwiedzić. Na najwyższy szczyt Karkonoszy-Śnieżkę można dostać się od strony polskiej oraz czeskiej. Podczas pobytu w Karkonoszach jest to obowiązkowy punkt wycieczki wszystkich turystów. Ze Śnieżki rozpościera się przepiękny widok na okolicę. Podczas przechadzki na szczyt niezależnie czy wspinaczkę rozpoczniemy w Polsce, czy w Czechach można nacieszyć się pięknem przyrody, które dobroczynnie wpływa na samopoczucie i pozwala się zrelaksować oraz zapomnieć o wszelkich troskach. Zaczynając poznawanie Karkonoszy od Polskiej strony, warto zwiedzić okoliczne wodospady. Najlepiej dostępnym jest ten w Szklarskiej Porębie-Szklarka. Droga jest świetnie przygotowana, dzięki czemu można się do niego dostać nawet wózkiem, co jest dużym udogodnieniem dla rodzin z małymi dziećmi. Kolejnym ciekawym i najwyższym wodospadem po polskiej stronie jest Kamieńczyk. Jest on tak piękny, że na jego terenie nakręcono kilka scen do filmu "Opowieści z Narni".


Czeskie Karkonosze i ich atrakcje

Bez wątpienia jedną z najchętniej odwiedzanych atrakcji po czeskiej stronie Karkonoszy jest źródło rzeki Łaby, która jest największą rzeką w Czechach, dociera aż do morza północnego. Ustawiony jest tu kamienny krąg, który symbolicznie oznacza początek rzeki. Można tu również zobaczyć dwadzieścia sześć herbów najbardziej znaczących miast, przez które przepływa Łaba. Są tu ławki i stoły, a więc można zrobić sobie tu krótką przerwę i zregenerować siły. Niedaleko źródła Łaby znajduje się największe czeskie schronisko w Karkonoszach, czyli Labska Bouda. Można tu zjeść i napić się czegoś pokrzepiającego i odpocząć po męczących wędrówkach. Kolejnym punktem, który trzeba odwiedzić w Czeskich Karkonoszach, jest wodospad Panczawy, który jest najwyższym wodospadem zarówno w Karkonoszach, jak i Czechach. To urokliwe miejsce posiada kilka kaskad, po których spływa woda.

W Karkonoszach znajdziesz wiele innych ciekawych miejsc wartych zobaczenia. Pakuj plecak i jedź na wycieczkę w niezwykłe i piękne Karkonosze.

Dodano: 2022-07-01 14:23:00

Komentarze (0)
Dodaj komentarz