Zakochaj się w Indiach

Zakochaj się w Indiach

Niesamowite budowle, zabytki UNESCO, wspaniała kuchnia i ocean kolorów. Indie są pełne smaków, zapachów oraz wspaniałych atrakcji. To wielokulturowe państwo przyciąga turystów z całego świata.

Jadąc do Indii nawet na kilkanaście dni będziemy w stanie zobaczyć tylko część najważniejszych atrakcji. Najbardziej charakterystyczną budowlą jest Świątynia Miłości czyli Taj Mahal, która jest diamentem w koronie tego państwa. W Indiach czas płynie w innym rytmie niż w zabieganych państwach Zachodu. Na ich poznanie nieco bardziej niż powierzchownie potrzeba miesięcy, albo nawet lat. Dlatego warto odrzucić pryzmat europejski, co pozwoli czerpać z tego regionu świata pełnymi garściami. Tylko pozbycie się Zachodniego punktu widzenia, pozwoli na dostrzeżenie tamtejszego piękna. Co zrobić, aby jak najwięcej wynieść z takiej wyprawy?

Inny świat, inne zwyczaje

Będąc w Indiach może się okazać, że to my jesteśmy atrakcją turystyczną dla tubylców. Będziemy proszeni o wspólne zdjęcia, którymi później  tubylcy będą się chwalić rodzinie swoimi międzynarodowymi kontaktami. Szczególnie szczęśliwe z powodu wspólnego pozowania są najczęściej dzieci. Należy jednak uważać, bo zgodna na jedną fotografie może spowodować, że ustawi się do nas łańcuszek chętnych. Także chwilowa popularność może stać się w pewnej chwili przytłaczająca.

Hindusi, to jeden z narodów, który lubi się targować i trzeba o tym pamiętać przy każdej okazji. Zamawiając tuk-tuka lub rikszę należy ustalić cenę przed wejściem do pojazdu. Po przejechaniu całej trasy, kierowca może nie być taki skory do negocjacji. W kwestii jedzenia warto wiedzieć, że produkty pakowane mają najczęściej nadrukowane ceny. Także koszt zakupów będzie nam mniej więcej znany przed podejściem do kasy. Znów na straganach,  gdzie jest pełno niesamowitych przypraw, kolorów i smaków, często brakuje etykietek z cenami. Jeśli chcemy ograniczyć wydatki na tego typu produkty, to podczas rozmowy o cenie warto podjąć negocjacje. Hindusi są do nich przyzwyczajeni także nie będą kręcić nosem, ale to dobrzy negocjatorzy. Dzięki  takiej formie zakupów nie będziemy po prostu przepłacać.

Produkcja "Slumdog. Milioner z ulicy" przedstawia pewien pogląd na Indie. Ten świetnie zekranizowany film dobrze oddaje realia panującej tam biedy. Na każdym kroku spotkać można małe dzieci, kaleki czy starców, którzy proszą o kilka rupii. Nie jest proste przejście obojętnie obok ludzkich tragedii. Jednak obnoszenie się z pieniędzmi lub kosztownościami nie jest najlepszym pomysłem. Dlatego podczas zwiedzania i odkrywania miasta, warto mieć w ustalonym miejscu kilka drobnych monet lub banknotów, które możemy w ręczyć potrzebującym.

Może to być dla niektórych zaskoczeniem, ale naród, który stworzył Kamasutrę niezbyt przychylnie patrzy na okazywanie sobie uczuć w miejscach publicznych. Nawet wymiana uścisków lub pocałunków, a nawet trzymanie się za ręce przez małżeństwo nie jest dobrze odbierane. Warto więc uszanować i dopasować się do panujących obyczajów, aby nie stać się obiektem ataku. Szczególnie ważne jest, aby w miejscach religijnych przestrzegać zasad etykiety. Jeśli gdzieś nie wolno wejść turystom lub fotografować jakiś bóstw, to należy tego zakazu bezwzględnie przestrzegać. Jego złamanie może doprowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji.

Wycieczka do Indii - co warto wiedzieć?

Zestaw najpotrzebniejszych rzeczy, które należy ze sobą zabrać, powinien składać się z plecaka lub walizki, saszetki, którą można schować pod ubraniami, nerkę do noszenia najpilniejszych rzeczy, krem z filtrem, okulary przeciwsłoneczne, nakrycie głowy oraz lekkie ubrania. Jeżeli będziemy stacjonować w jednym miejscu, to walizka będzie optymalnym rozwiązaniem. Planując przemieszczanie się samochodem lub autobusem pomiędzy miejscowościami, to wygodniej będzie zabrać plecak. W saszetce pod ubraniem chowamy większą gotówkę oraz dokumenty. Nie warto pokazywać ile mamy przy sobie środków kupując przyprawy na bazarze. Drobne na takie zakupy lepiej przechowywać w nerce. Przydatna będzie również podręczna apteczka z plastrami, farmaceutyki przeciwbiegunkowe oraz środki dezynfekujące na wypadek skaleczeń lub otarć.

Przemierzając Indie mamy do wyboru kilka rodzajów komunikacji. Pociągi są stosunkowo tanie i ofertują kilka klas, ale przez to są bardzo popularne. Dlatego odpowiednio wcześniej należy zarezerwować miejsce, szczególnie jeśli będziemy podróżować przez kilka dni. Na dłuższe wyprawy  przyda się łóżko w wagonie sypialnianym. W tym wypadku również wymagana jest wcześniejsza rezerwacja. Autobusy przemieszczają się nieco szybciej, ale cena biletów z tego powodu jest wyższa. Niestety standard jest niezbyt wysoki i w pojazdach panuje częsty ścisk. Autobusy rzadko odjeżdżają zgodnie z rozkładem. Najczęściej dzieje się to, gdy jest on zapełniony. Tak więc rozkład jazdy jest bardzo orientacyjny. Warto jednak zapłacić kilka rupii więcej, aby podróżować w klimatyzowanym przedziale lub autobusie z takim udogodnieniem. 

Odwiedzając różne rejony Indii nie można pominąć specjałów regionalnej kuchni. Każdy stan ofertuje inne przysmaki, obok których nie można przejść obojętnie. Warto również stołować się w ulicznych knajpkach i na straganach. Wybierając miejsca, gdzie jadają tubylcy mamy pewność, że serwowana żywność jest świeża. Świetne biryani - ryż połączony z mięsem oraz warzywami, masala dosy - chrupkie naleśniki z ziemniaczanym nadzieniem lub idli - kulki z mąki ryżowej podawane z sosami, to tylko nieliczne rarytasy, których warto spróbować. Najbardziej popularnym napojem jest ćaj - słodka herbata z mlekiem oraz przyprawami. W południowych rejonach kraju dużą popularnością cieszy się kawa z duża ilością mleka i cukru. Gratką dla turystów będzie lassi. To napój na bazie jogurty, który można serwować na słono lub na słodko. Ta druga wersja jest wzbogacona o dodatki z owoców i smakuje obłędnie.

Jeździć, zwiedzać i odkrywać

To drugi najliczniejszy kraj świata, w którym spotkać można wyznawców wielu religii, porozmawiać w różnych językach w tym kilku dialektach hindi, zwiedzić niesamowite miejsca z listy światowego dziedzictwa UNESCO i spróbować wybornej kuchni. Jeśli Indie przypadną nam do gustu, to będziemy chcieli do nich wracać, odkrywając różne regiony kraju. Warto przygotować się do takiego wyjazdu zarówno pod względem wyposażenia jak i panujących obyczajów. Dzięki temu w obu przypadkach unikniemy przykrych niespodzianek. Ciekawe, ekscytujące i nieszablonowe wyjazdy znaleźć można na https://ctpoland.com.pl/wycieczki-do-indii.

Dodano: 2020-01-08 14:28:00

Komentarze (0)
Dodaj komentarz